11Jun 2018

Własna firma w Polsce - najważniejsze informacje

Chcąc rozpocząć prowadzenie firmy warto wiedzieć, o czym należy pamiętać, aby się odpowiednio do tego przygotować.

Co załatwić w urzędzie?

Aby rozpocząć własną działalność przede wszystkim należy dokonać zgłoszenia w odpowiednim urzędzie. Obecnie jest to znacznie bardziej ułatwione, można bowiem dokonać rejestracji firmy online czy też nawet telefonicznie. Obecnie osoby zakładające firmę nie muszą także celowo odwiedzać ZUS czy Urzędu Skarbowego, zgłoszenie o rozpoczęciu przez nich działalności jest bowiem do tych instytucji automatycznie kierowane.

Jak wybrać formę opodatkowania?

Prowadzenie firmy w Polsce to konieczność rozliczania podatków zgodnie z obowiązującymi przepisami. Obecnie jest kilka możliwości rozliczania firmy, każdy więc zazwyczaj może wybrać taką, która w jego opinii będzie jak najbardziej korzystna. Jednakże warto wcześniej sprawdzić przepisy podatkowe, bywa bowiem że niektóre rodzaje działalności mogą być rozliczane tylko w określony sposób, o czym osoba zakładająca firmę powinna wiedzieć.

Pozwolenia i koncesje

Na większość działalności prowadzonych w kraju nie trzeba posiadać jakichkolwiek zezwoleń czy koncesji. Jednakże istnieją takie, które bezwzględnie tego wymagają. Zazwyczaj należy wystąpić o ich przyznanie przed otwieraniem firmy, bywa bowiem że ich okazanie jest konieczne podczas ich rejestracji. Rejestrując działalność należy podać odpowiedni kod PKD, który określa rodzaj prowadzonej działalności. To właśnie wybranie tego kodu sprawia, że może zaistnieć konieczność uzyskania właściwej koncesji czy pozwolenia.

2 comments

1. On Monday, December 31 2018, 03:12 by epicurean

It's actᥙaⅼly a great and helpful piece ᧐f info.

I'm glaԀ that you just shared tһis helpful іnformation with
us. Please keеp us up to datе lіke this. Thank you for sharing.

2. On Monday, January 7 2019, 10:27 by strony

Hello, all the time i used to check weblog posts here in the early hours in the dawn, for the reason that i love
to gain knowledge of more and more.

This post's comments feed

Add a comment

HTML code is displayed as text and web addresses are automatically converted.

They posted on the same topic

Trackback URL : http://www.polwex.pl/index.php?trackback/6