11Jun 2018

Odzież BHP - niezbędna w pracy

Odpowiednia odzież BHP jest tym, co należy zapewniać pracownikom w bardzo wielu zawodach. Ma gwarantować pracownikom znacznie bezpieczniejsze i często także o wiele wygodniejsze wykonywanie obowiązków. Ponadto bardzo często noszenie odpowiedniej odzieży ochronnej w pracy regulują przepisy dotyczące bezpieczeństwa w pracy.

Rodzaje ubrań roboczych

Ubrania robocze wykonuje się z odpowiednio dostosowanych materiałów, jak również według określonych zasad, aby spełniały swoje przeznaczenie. Branżami, w których przede wszystkim stosuje się ubrania ochronne są budownictwo i przemysł, szczególnie przemysł ciężki. Obuwie, odpowiednio zaprojektowane ubrania czy też nakrycia głowy często produkowane są tak, aby spełniały wymogi bezpieczeństwa określone dla danej branży.

Jak dobierać ubrania ochronne?

W branżach takich jak na przykład budownictwo przepisy określają, jakie ubrania ochronne powinny być noszone w czasie pracy. Istotne jest przede wszystkim odpowiednie nakrycie głowy, które będzie chronić przed ewentualnymi spadający przedmiotami. Obowiązkowe jest także odpowiednie obuwie, z podeszwą odporną na działanie substancji chemicznych czy olejów. Dodatkowo powinny mieć zabezpieczenie stopy przed upuszczeniem cięższych przedmiotów, dlatego też większość obuwia roboczego posiada umieszczony w przedniej części cholewki metalowy lub wykonany z równie trwałych materiałów podnosek, który chroni przed takimi sytuacjami. Ubrania robocze, takie jak bluzy czy spodnie wykonuje się z materiałów o odpowiedniej grubości, dzięki czemu są znacznie bardziej odporne na uszkodzenia.