11Jun 2018

Jak założyć spółkę zoo?

W Polsce z roku na rok otwiera się coraz więcej nowych firm. Większość z nowo otwieranych firm to "działalność gospodarcza", jednak ta forma prowadzenia swojego biznesu może okazać się niebezpieczna i nie spełni wszystkich naszych oczekiwań.

Działalność gospodarczy czy spółka zoo?

Przed założeniem odpowiedniej formy prowadzenia własnego biznesu warto zdawać sobie sprawę, jakie obowiązki i zagrożenia czekają na przedsiębiorców. Jedną z podstawowych zalet spółki zoo jest odpowiedzialność za szkody. Odpowiedzialność tak jest ponoszona tylko do kwoty kapitału zakładowego. W przypadku działalności gospodarczej odpowiadamy całym swoim majątkiem.

Jak założyć spółkę zoo?

Spółkę zoo możemy założyć w tradycyjny sposób, wysyłając do odpowiedniego urzędu komplet dokumentów. W takim wypadku potrzebna będzie również wizyta u notariusza. Wiele kancelarii prawnych specjalizuje się w zakładaniu spółek zoo. Tutaj jednak trzeba liczyć się z dość wysokimi kosztami założenia takiej działalności.

Drugą metodą założenia spółki jest wypełnienie wniosku przez internet. W ten sposób znacznie ułatwiamy sobie sprawy formalne, oszczędzając również na kosztach założenia spółki. Jednak status takiej spółki będzie mocno ograniczony i czeka nas czasochłonna procedura związana ze zgłoszeniem w urzędzie skarbowym w przypadku chęci rozliczania podatku VAT.

Jednym z najlepszych i dość mocno popularnych rozwiązań są firmy oferujące sprzedaż spółek zoo. Taka spółka zazwyczaj jest nowo założona, bez historii i bez zobowiązań. Po zakupie będziemy musieli tylko wprowadzić zmiany w zapisie KRS .